CLANEK

 

Festivaly ve světě

V minulém dílu naší encyklopedie jsme se podívali na prvopočátky festivalových veselic a dobu hippies. Dnes se již přesuneme do současnosti, a to rovnou na největší světové festivaly. Jak začínaly Creamfields, Lollapalooza či WOMAD?

 

WOMAD

Koncepce festivalu se zrodila v roce 1980. V začátcích byla inspirována a podporována umělcem a hudebníkem Peterem Gabrielem spolu se skupinou osobností, mezi nimiž byl i nynější umělecký ředitel Womadu Thomas Brooman. První festival se konal v roce 1982. Festivaly byly od počátku koncipovány jako výtečná příležitost představit mezinárodnímu publiku množství talentovaných umělců. "Stejně důležité je však i to, že festivaly přivedly – skrze radost a vzrušení z hudby – spoustu posluchačů k bližšímu pohledu na jiné kultury. Hudba je univerzální jazyk, dokáže lidi spojit," hodnotí Brooman.

Video: WOMAD 2007

Od roku 1982 přinesl festival Womad svůj koncept do 21 zemí a ostrovů po celém světě, na více než 120 festivalech se představilo asi 1000 umělců, kteří zprostředkovali zážitky z nejméně 90 různých zemí publiku čítajícímu okolo milionu lidí. Nabídl širokému mezinárodnímu publiku vhled do kultur, které nejsou jejich vlastními a představil širokou škálu umělců z mnoha zemí.

Womady jsou přehlídkami hudby, výtvarného umění a tance, které spojují umělce z celého světa. Obvykle se konají v rámci prodlouženého víkendu, jsou programově různorodé a orientují se na celou rodinu. Ve festivalovém areálu vystupují umělci na dvou, třech a někdy až na devíti krytých i venkovních pódiích. Festivaly WOMAD oslavují kulturní různorodost celého světa a snaží se přinést co nejširší spektrum hudby na pódia, čímž nabízí publiku unikátní příležitost pro objevování nové hudby a potěšení z ní.


Lollapalooza

Americký festival Lollapalooza začal svou existenci v roce 1991, organizátorem je zpěvák slavné kapely Jane´s Addiction Perry Farrell. Od roku 1997 je Lollapalooza tradiční letní akcí. Zvláštní slovo Lollapalooza znamená "něco neobyčejného, vynikajícího". Původně mělo pojmenovat poslední koncert úspěšného turné Jane´s Addiction. V pravou chvíli zafungovaly náhody a štědrý sponzor, který se v podstatě postaral o první ročník Lollapalooza.

V létě 1990 zaujaly Perryho Farrella dva výjimečně umělecky obsazené koncerty v Kalifornii. Rozjel se na ten v Los Angeles. Identický program akce A Gathering of the Tribes nabízel i v San Jose vystoupení Iggy Popa, Soundgarden, Queen Latifah, Lenny Kravitze, Public Enemy a dalších slavných. "Škoda, že si je můžou užít jen v Kalifornii" napadlo Perry Farrella asi těsně před tím, než začal vymýšlet velkou, putovní, hudební show, která přiveze lidem zajímavé kapely až pod nos.Zaujal i systém druhého plánu festivalu, spousta "atrakcí" jako show populárních bavičů, artistů, shaolinských mnichů, herny s virtuální realitou, výstavy výsledků práce apolitických skupin, hnutí a neziskových organizací. Zkrátka Lollapalooza se povedla na 100%. Přes noc se stala super-star mezi festivaly v USA.

Lollapalooza se nikdy netajila sympatiemi k alternativním stylům jako punk nebo grunge. Právě v souvislosti s touto rockovou odnoží (Soundgarden, Mudhoney, Pearl Jam…) přišly další problémy. V roce 1994 dosáhla popularita grunge vrcholu. Lollapalooza avizovala hlavní hvězdu festivalu, nejslavnější grunge kapelu na světě, Nirvanu v čele s Kurtem Kobainem, který pozvání odmítl (zanedlouho spáchal sebevraždu). Festivalu se přestalo dařit a Perry Farrell oznámil ukončení činností souvisejících s Lollapalooza. Pět let se o Lollapalooze nemluvilo. Perry Farrell obnovil zašlou slávu Jane´s Addiction, s nimiž absolvoval úspěšné turné v roce 2003. Dostavil se kolosální úspěch a s ním bohatí sponzoři.

Video: Lollapalooza 2006

Během své sedmnáctileté existence (včetně pětileté pauzy) přivezla Lollapalooza do desítek amerických měst výkvět moderní světové muziky od zmiňovaných grunge skupin, přes Red Hot Chilli Peppers, Metallicu, Korn, Green Day, Rage Agains The Machine, Cypress Hill, Beastie Boys, The Prodigy, The Orb, Orbital až po Daft Punk. V roce 2007se konal tento báječný festival v chicagském Grant Park za jednotnou cenu vstupného ve výši 195 USD.

Vystupovali Pearl Jam, Daft Punk, Ben Harper & the Innocent Criminals, Muse, Iggy & the Stooges, Modest Mouse, Interpol, My Morning Jacket, Satellite Party, Yeah Yeah Yeahs, Snow Patrol, the Roots, Patti Smith, Kings of Leon, the Black Keys, Regina Spektor, Spoon, Lupe Fiasco, TV on the Radio, Pete Yorn, G. Love & Special Sauce, Paolo Nutini, Amy Winehouse, LCD Soundsystem či Clap Your Hands. Chcete-li atmosféru zakusit osobně, letecký výlet do Chicaga Vám uleví od zhruba 18.000 Kč.

www.lollapalooza.com


Creamfields

V roce 2001 začínají v Argentině první jihoamerická Creamfields. Tři roky po prvním ročníku v domovské Anglii zapustil kořeny svátek elektronické hudby v Jižní Americe, kde patří mezi nejnavštěvovanější festivaly a hudební události vůbec.

 

 

Jihoamerické turné 2007 začalo v Chile, a to 9. listopadu v Santiagu, v Movicenter (plným jménem La ciudad del automovil, což v překladu znamená Město automobilů). V Chile se způsob života odlišuje od ostatních jihoamerických zemí, jelikož je od nich odděleno mohutnými Andami, které zemi oddělují geograficky i v jiných ohledech od mainstreamu. Vystupovali zde Chemical Brothers, Carl Cox a Tiefschwarz. Na oficiálních stránkách najdete jak info o programu, tak fotky z let minulých: www.creamfields.cl

Historie návštěvnosti:

Creamfields Santiago de Chile (Chile)
Creamfields SCL 2007 – 9.11. - 15.000 lidí
Creamfields SCL 2006 – 10.11.- 8.000
Creamfields SCL 2005 – 11. 11. - 17.000
Creamfields SCL 2004 - 12 .11. - 12.000

Chemical Brothers a Carl Cox vystupovali pouhý den poté v Buenos Aires (Argentina). Festival Creamfields Buenos Aires proběhl 10. listopadu a přilákal přes 55000 návštěvníků. Letošní sedmý díl byl doplněn o show, která okořenila vystoupení Chemical Brothers. Brány festivalu se otevřely ve tři hodiny odpoledne a během následujících 15 hodin se zde představilo přes 100 DJs a live actů, např: Carl Cox, John Digweed, Dubfire (Deep Dish), Hernan Cattaneo, LCD Soundsystem, James Zabiela, 2 Many DJs, Tiefschwarz či Craig Richards.

Creamfields Argentina je největším hudebním festivalem v Jižní Americe a mnozí o něm hovoří jako o klenotu mezi Creamfields. Na oficiálním webu www.creamfieldsba.com.ar je k naleznutí jak hudební program, tak nějaká ta videa a fotky.

Creamfields BA 2007 – 10.11. - 55.000 návštěvníků
Creamfields BA 2006 – 11.11. - 62.000
Creamfields BA 2005 – 12.11. - 60.000
Creamfields BA 2004 – 13.11. - 55.000
Creamfields BA 2003 – 11.11. - 35.000
Creamfields BA 2002 – 23.11. - 24.000
Creamfields BA 2001 – 10.11. - 18.000

Creamfields dále pokračovaly v Peru, kde se elektronická hudba slavila pro nás nezvykle 17. listopadu, a to v hlavním městě Lima (Club Hebracia). Představil se opět John Digweed, Hernan Cattaneo, James Zabiela a mnozí další.

V Brazílii se festival rozptýlil do dvou měst - 30. listopadu v Belo Horizonte (Megaspace) zahrál Steve Angello, kanadský dj Tiga, Gui Boratto Sharam (Deep Dish), Crowling Mashines, Infected Mushroom, Benny Benassi.. Opravdu jen pár jmen z rozmanité hudební produkce, která se v Belo Horizonte představilo. Poslední dva jmenovaní interpreti vystoupili i následující den o 5OO km dále v Rio De Janeiru (Riocentro), které turné po Jižní Americe uzavřelo. Oficiální stránka festivalu www.creamfields.com.br je skutečně promakaná a stojí za zhlédnutí.

Detroit Electronic Music Festival

Nejvýznamnější přehlídka elektronické taneční hudby ve Spojených státech amerických, Detroit Electronic Music Festival (DEMF), startuje pravidelně poslední pondělí v květnu, na tzv. Memorial Day, (svátek, kterým si celá Amerika připomíná své padlé vojáky). První tento festival se konal v roce 2000 pořádala to agentura Carol Marvinové Pop Culture Media. Zkušenosti v "showbusinessu" nasbírala v devadesátých letech během působení v organizačním teamu Ford Detroit International Jazz Festivalu a Detroit-Montreux Jazz Festivalu, akcí, které patří mezi nejdůležitější jazzové události na světě.

Prvním "uměleckým ředitelem" DEMF byl jmenován DJ Carl Craig. Sestavil program lákavý bohatým zastoupením světových hvězd a zajímavý účastí mnoha mladých talentovaných umělců. Atraktivní koncerty a parties, fakt, že se uskuteční ve městě, které svou atmosférou inspirovalo ke vzniku a vývoji techna a také nevídaný vstup na všechny akce zdarma, zajistily DEMF úspěch a velkou návštěvnost jak místních, tak turistů z Evropy. Vedení města vychází od počátku festivalu maximálně vstříc. Centrální pódium stojí v samém centru Detroitu na Hart Plaza. Detroitská radnice poskytuje DEMF dokonce i finanční dotace. Tamní zastupitelé vnímají podobné akce jako "injekci mladé energie do svého města". Jen v roce 2006 zaznamenali obchodníci během festivalu v Detroitu finanční příliv ve výši 90 milionů dolarů.

Přípravy druhého ročníku poznamenala výpověď, kterou dostal Carl Craig od Carol Marvinové, údajně kvůli neplnění podmínek smlouvy. Případ měl dokonce dvojí soudní dohru. Obě přelíčení skončila neúspěchem právníků Carla Craiga. Festivalu se ujali mladí producenti a média začala spekulovat o návštěvnosti, zisku a kvalitě DEMF.Druhý ročník pořádal Derrick May je sice vynikající DJ a producent, procestoval celý svět, ale chyběly mu potřebné zkušenosti s pořádáním akcí velikosti DEMF, Movement pro něj skončil značnou finanční ztrátou. V únoru 2005 Derrick rezignoval na post organizátora DEMF a funkci předal do rukou neméně slavného Kevina Saundersona, ten nejdřív přejmenoval Movement na Fuse-In Detroit, později zkráceně Fuse-In.

V roce 2005 byl prvním ročníkem zbaveným výhody volného vstupu. Prodalo se 41.220 vstupenek. Přesto se účetnictví Fuse-In propadlo do ztráty a Saunderson začátkem roku 2006 přenechává vedení DEMF zástupcům detroitské nahrávací společnosti a bookingové agentury Paxahau. Ke jménu Movement přibyl původní název, vznikl Movement, Detroit´s Electronic Music Festival. Společnost Paxahau přišla s novou energií, nápady a také podporou od všech tří předchozích šéfů, Craiga, Maye i Saundersona. O tom, že měli při výběru nového vedení šťastnou ruku svědčí nejen výše uvedený nárůst zisku, ale především hladký průběh a velký úspěch DEMF 2006.

Festival se v roce 2007 konal 26. - 28. května v centru Detroitu na náměstí Hart Plaza za účasti více než osmi desítek DJů a live actů z celého světa. Velké žánrové rozpětí dokládal fantastický line up se jmény jako Hardfloor, Higher Intelligence Agency, Marco Carola, Rhythm and Sound, Richie Hawtin, Christian Smith, Booka Shade, exklusivní vystoupení legendárních projektů Moodymann a Model 500, nebo speciální performanci Jeffa Millse.

Vyčerpávající informace o letošním i minulých ročnících Detroit Electronic Music Festival, včetně výborného audio, video, photo archivu najdete na adrese www.demf.com a také na www.paxahau.com. Zpáteční letenka do Detroitu se dá pořídit za zhruba 15.000 Kč. Ceny hotelů, taxíků a další užitečné údaje nabízí www.ci.detroit.mi.us a www.viza-usa.cz.


Skol Beats

Koná se v Brazílii, rok 2007 znamenal pro Skol Beats podstatnou změnu, původně jednodenní akce povýší na dvoudenní. Pořadatele považují Skol Beats za největší festival elektronické hudby v zemi, očekávají návštěvnost kolem šedesáti tisíc lidí. Třicet hodin budou tři pódia pulsovat technem, housem, trancem, electrem, drum'n'bassem a baile funkem.Známkou dobrého vkusu a zkušeností pořadatelů byly hlavní hvězdy, francouzští tahouni Miss Kittin a Laurent Garnier, momentálně nejžádanější německé house DJ duo M.A.N.D.Y. (Patrick Bodmer & Philipp Jung), geniální turntablista Q-Bert (přirovnávají ho k Miles Davisovi a Jimi Hendrixovi budoucnosti), britský multižánrový producent a DJ D Ramirez, podobně hudebně orientovaný Francouz David Guetta a mezinárodního house kvarteto 2020 Soundsystem, tvořené dvěma Argentinci a Angličany, včetně Ralpha Lawsona. Místní scénu zastupují technaři Anderson Noise a Renato Cohen. Tradici z minulých ročníků neporušil drum'n'bass kouzelník DJ Marky, na svou stage pozval DJ Patife, Frictiona, Andyho C, Fabia a Grooveridera.

Vstupenka na jeden festivalový den stojí 200 brazilských realů (1 real = 10.323 Kč). Hovoříte-li portugalsky, najdete popsané informace také na www.skolbeats.com.br. Do Sao Paola vás dopraví portugalská TAP Air Portugal, Swiss Air nebo Alitalia, za cca 20.000 (zpáteční letenka).

Sao Paolo - znamená Portugalsky Svatý Pavel. Město se rozkládá na ploše 1.523 km čtverečních, žije v něm asi 11 milionů lidí, proto je nejlidnatějším městem jižní polokoule.

www.cityofsaopaulo.com


Earthdance

Unikátní projekt, během nějž v jednu noc probíhá párty na 100 místech světa. Účastní se například Kanada, Chile, USA, Peru či Brazílie. Cílem je naladit velké množství lidí na vlnu harmonie se Zemí a celosvětového míru. Změny globálního vědomí byly vědecky měřeny v Global Counsciousness Project.

Earthdance probíhá od roku 1997, vždy s větším počtem zúčastněných zemí, měst i lidí. Podtitul zní Globální taneční party pro světový mír - synchronizace vědomí velkého množství lidí má podpořit harmonii mezi lidmi a přírodou, mezi lidmi navzájem i v duši každého jednotlivce. Dalším cílem je podpora charitativních aktivit - jen za minulý rok bylo vybráno přes $150.000.

O globálním vědomí a síle meditací a modliteb si můžete myslet co chcete:), ale i vědecký Global Counsciousness Project pravidelně "něco" naměří v momentech, kdy se pozornost velkého množství lidí soustředí na stejnou věc, jako např. Nový rok, finále MS ve fotbale. GCC je síť hardwarových generátorů náhodných čísel, rozmístěných víceméně pravidelně po povrchu Země. Právě v okamžicích globálních událostí se ale s náhodností něco stane a chodí výsledky s velmi nízkou pravděpodobností - na Nový rok 2002 třeba vznikla situace s pravděpodobností 0.0038 (ideálně náhodná čísla by měla správně mít 0.5). Je v tom celkem dost statistiky, které nerozumím:), ale komentáře vědců jsou jasné - sice nevíme, co to vlastně měříme, ale něco se děje. "Myslím, že globální události jsou opravdu nadějným znamením. Když se cokoliv stane na jedné straně planety, má to přirozeně vliv i na druhou půlku. Koneckonců, sdílíme spolu jednu modrou planetu."Jeho Svatost 14. Dálajláma v rozhovoru se zakladatelem nadace Tanec Země, Chrisem Deckkerem (Dharamsalou) řekl "Svět se nachází v krizi zrození. Systém se hroutí, a v ten samý okamžik se všude objevují inovace a průlomy. Meditace za mír, Tanec Země, bubnování, hudba - to vše jsou signály globální harmonie k probuzení nového lidství."

Tanec země (Earthdance), celosvětový festival za mír, založený v roce 1997, se postupně rozrostl v největší simultární hudební a taneční událost. Určující okamžik pro každou akci Tance Země je synchronizovaný čas, a to 12 hodin o půlnoci Greenwichského času, kdy se všechny akce na celém světě spojí v přesně ten samý okamžik k Modlitbě za mír.Vyvrcholením je vždy o půlnoci londýnského času (v jednu v noci u nás, ve čtyři odpoledne v San Francisku, v půl páté ráno v Indii..) současně zahraná skladba Prayer for Peace a rituál modlitby za mír. Na stránce http://www.earthdance.org si můžete zdarma stáhnout zvukový soubor Modlitba za mír. Zde je překlad textu, který je mluvenou součástí této modlitby, čtené krátce před půlnocí:

"Jsme jedna celosvětová rodina
všechny barvy, všechny rasy.
Jeden sjednocený svět.
Tančíme pro mír a vyléčení naší planety Země.
Pro mír mezi všemi národy.
Mír pro všechna naše společenství.
A mír mezi námi všemi.
Tak, jako spojujeme všechny taneční parkety po celém světě,
pojďme se tak spojit našimi srdci.
Skrz naši rozmanitost, poznáváme Jednotu.
Skrz náš soucit, my poznáváme Mír.
Naše láska je síla, kterou změníme náš svět.
Pojďme ji vyslat ven
PRÁVĚ TEĎ..."


Karnevaly

Karneval je veřejná oslava nebo přehlídka, kombinující některé prvky cirkusu a veřejné uliční zábavy, obecně během Carnival období. Nosí se masky a tančí se celé noci v rytmu místní muziky. Liší se podle oblastí západního světa.

Období karnevalu je perioda během dvou týdnů před tradičním křesťanským půstem Lenta. Původ slova "karneval" je nejasný, existuje několik teorií. Nejvíce citovaná teorie říká, že jméno pochází z italského carne - nebo carnovale či latinského carnem (maso) + levare (osvítit nebo zvýšit), doslovně "odstranit maso" nebo "přestat jíst maso". Jiná teorie říká, že pochází z latinského carrus navalis. Nejčastěji karnevalová sezóna začínala na Septuagesima, třetí den od poslední neděle před popelavou středou, ale přesný termín se liší dle oblastí. Toto období oslavy a flámování má původ v potřebě spotřebovávat veškeré maso a živočišné produkty jako vejce a máslo před obdobím půstu. Oslava Carnival skončí na "Mardi Gras" (francouzský výraz pro "tučné úterý").

Původ období karnevalu

Jedna z teorií tvrdí, že pochází z dob pozdnější římské říše. Tyto festivaly byly charakterizovány chlípným škádlením a bezuzdnou svobodou. Další teorie, převažující ve Švýcarsku, řadí počátky karnevalů před příchod křesťanství. Festival byl spojen se začátkem jara a karneval měl po zimě vyhánět zlé duchy.

Jeden z nejdelších karavanů nalezneme v Montevideu v Uruguayi, trvá 40 dnů.

Brazílie

Nejslavnější karnevaly na světě se konají se v Rio de Janeiro a Sao Paulo. Tvoří je obrovské školy samby, blocos (malé neformální skupiny předvádějící obvykle satirickou scénku z aktuální politické situace a bandas (hudební soubory).

Rio De Janeiro

Nejkrásnější město na světě, Rio de Janeiro, se vyznačuje všemi vlastnostmi ráje. Obklopují ho hory, nádherné zálivy a ostrůvky. Při návštěvě Rio de Janeira snadno uvěříte slovům, že Bůh tvořil svět sedm dní a dva z nich věnoval Riu. Tak vysvětlují Brazilci překrásnou polohu a nádheru svého města. Rio de Janeiro je oblíbeným místem pro turisty z celého světa, jezdí sem za nádhernými plážemi Copacabana a Ipanema, botanickou zahradou, 704 m vysokou horou Corcovado se sochou Krista, městským pralesem Tijuca, stadiónem Maracana (kapacita 160 tisíc osob). Milovníci vášnivého tance samba si určitě nenechají ujít každoroční karneval v Riu, který je proslulý po celém světě a kde můžete obdivovat tanečníky z nejlepších světových škol samby.

Pětidenní flám bez zábran se koná v Riu počátkem února. Každý ví, že karneval v Rio de Janeiru by měl být nejúžasnější oslavou na světě, ale pro mnohé mohou být davy zpocených, spoře oděných těl odstrašující i lákavé zároveň. Vysoká kriminalita a těžkosti vyplývající často z toho, že návštěvníci nerozumějí portugalsky. Propracované kostýmy mohou stát od 500 do 2500 realů. Jendá se o exlusivní karneval, v němž se klubí krása brazilské krajiny, samba a statisíce tančících návštěvníků.

Většina z velkých skupin samby dovoluje turistům, aby se k nim připojili, pokud mají jejich kostým, známý jako "fantasia". Skupiny je návštěvníkům prodávají buď prostřednictvím internetu nebo ve velkých hotelech v Riu, kde jsou schopné doručit je zájemci až na pokoj.

Přípravám na karneval věnují Brazilci velkou pozornost."Podle mého názoru je to jedna z nejfantastičtějších oslav na světě. Pokud jste ji viděli v televizi a na fotkách, pak tady najdete všechno z toho - ale dvacetkrát lepší," říká Arthur Martinez, bývalý poštmistr z India v Kalifornii. "Dostat se do nálady trvá asi sedm minut. Samba je jednoduše nakažlivá. Nemusíte se ji učit, ale je lepší, když to uděláte," dodává Martinez, který zažil karneval v Riu poprvé v roce 1978.

Mezi těmi, kdo se na karneval chtějí vrátit, je i Coimbra Siricaová z New Yorku. Loni sem přijela i s dětmi, které vzala přímo na stadion, kde se konají přehlídky škol samby. "Ze začátku byly celé strnulé, ale na konci večera už divoce tančily, naprosto bez zábran. "Miluju Brazílii, miluju tuhle muziku, jen se trochu bojím o naši bezpečnost," dodala v rozhovoru.

Karibský karneval

S karnevaly se setkáte i na většině karibských ostrovů. Největší a nejznámější oslava je pravidelně v Trinidadu a Tobago. Velkolepými oslavami je známá také Aruba, Curaçao, Barbados, a svatý Thomas.

V Trinidadu (Bolívie), trvá karnevalová sezóna přes měsíc a kulminuje velkými oslavami se spoustou rumu, pečeného masa a masek.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016